Sandra Kazíková

- 2x na Olympijských hrách

- 3x Za sebou posunutý Český národní rekord na 50 m volný způsob

- 4x zlatá medaile na Masters Mistrovství světa v kategorii 35-39 let

Sandra Kazíková (*13. července 1976 Přerov) Začínala v páté třídě základní školy na Velké Dlážce s plaváním a vydržela tak až do svých osmnáctin, poté skončila. Následně procestovala takřka celý svět, od Ameriky, přes Asii až k Austrálii. Dostudovala na fakultě tělesné výchovy a pod vedením Ivany Felgrové se zase vrátila do bazénu ve svých dvaceti čtyřech letech. Sandra miluje i jiné sporty, např. windsurfing, horská cyklistika a zamilovala se do snowboardingu, občas zajde i s přítelem na běžky. Sandra začala po škole pracovat jako obchodní zástupce pro farmaceutickou firmu a k tomu denně trénuje.

Při disciplíně 50 m volný způsob Sandra Kazíková v červnu 2003 v Pardubicích poprvé posunula hranici českého národního rekordu na hodnotu 26,02 sekund a opět zvýšit se jí ho podařilo zanedlouho, v lednu 2004 v Lucemburku na hodnotu 25,95 sekund. Nakonec svůj osobní národní rekord posunula ještě jednou, a to v červnu 2004 v Pardubicích při kvalifikaci do olympského B-limitu na hodnotu 25,77 sekund a jak sama řekla: „Ale 25,77, to už je sakra rychle."

Na olympijské hry se Sandra Kazíková kvalifikovala ještě jednou, a to v roce 2008 do Pekingu.

V roce 2012 se v italském Riccione konalo mistrovství světa v kategorii Masters a Sandra Kazíková se zde stala čtyřnásobnou mistryní světa v kategorii 35–39 let v těchto disciplínách – 200 metrů znak (2:32;62 minut), 100 m volný způsob (59;81 sekund), 100 m motýl (1:06;25 min.) a 50 m volný způsob (26;79 s). Bronz pak přidala na trati 50 m motýl (29;26 s).

Jaroslav Hýzl

- Cena Fair-play od českého olympijského výboru

- 3. místo na Mistrovství Evropy v kategorii družstev.

- 7x na Mistrovství světa na Havaji

- 12 let profesionální triatlet

Jaroslav Hýzl (*9. ledna 1969 Přerov.) Začínal v páté třídě na základní škole Velká Dlážka s plaváním, kde se otvírala první sportovní třída, a protože si jeho rodiče mysleli, že umí plavat, tak jej přihlásili do této sportovní třídy. První tři měsíce na tréninky vůbec nechodil. Tvrdí, že prý chodil raději na Lagunu, kde si vždy vymáchal plavky, které následně vyždímal do ručníku, a to mu tak akorát vyšlo i s cestou zpět na 60 min, což tak dlouho trval i plavecký trénink. Po necelých třech měsících potkal trenér plaveckého oddílu rodiče Jaroslava. Jakmile zjistili tyto informace, nastala změna. Od té doby malý Jaroslav už nevynechal žádný trénink, dokonce bylo pro něj trestem, když mu byl trénink zakázán. Trenér si ale všiml jeho velkého talentu na prsa a v roce 1980, kdy mu bylo pouhých dvanáct let, se z něj stal poprvé Mistr ČSR (Československá republika) v disciplínách 100 a 200 metru prsa.

Svého prvního triatlonu se Jaroslav Hýzl zúčastnil v roce 1987 v pouhých osmnácti letech. Žádné naježděné kilometry ani nic naběhaného, “jen“ několikanásobný přeborník ČSR, a i tak se postavil na start prvního triatlonu. Plavání bylo snadné, ale ujet 50 km na vypůjčeném kole a hned po tom uběhnout 10 km bylo velmi náročné, a i z pohledu dnešního zkušeného závodníka to bylo opravdu mnoho na první triatlon. I když to bylo velmi náročné, Jaroslav Hýzl závod nevzdal. Dokončil jej, a dokonce se umístil na krásném 35. místě.

Na začátku roku 1992 vznikl první profesionální triatlonový tým v Brně a Jaroslav byl do něj pozván. Spolu s dalšími čtyřmi závodníky dostal smlouvu a stal se profesionálním triatletem. Hned ten rok byl v létě v Belgii na Mistrovství Evropy, kde reprezentoval ČSFR.

První dlouhý triatlon zdolal v roce 1997 v době, kdy trénoval 30 hodin týdně a na soustředěních i 40 hodin týdně. Osud ale chtěl, aby Jaroslav okusil něco, co ho bude ještě dlouhé roky bavit a když si procházel kalendář závodů, tak nebylo nic volného, jenom Mistrovství České republiky ve Slavkově u Brna v dlouhém triatlonu. Všichni ho v jeho okolí měli za blázna, ale i tak se postavil na start závodu i když moc dobře věděl, že nejdelší vzdálenost, kterou kdy uběhl, bylo “pouhých“ 21 km a v tomto závodě se běželo dvakrát tolik. Jaroslav Hýzl nikdy nedal svou kůži lacino, a tak 100 m před cílem, když ho předběhl jeden ze závodníků, nakonec vybojoval překrásné 3. místo v celkovém pořadí.

První opravdový Ironman, kterého se Jaroslav Hýzl účastnil, byl v roce 1998 v Lanzarote, a také to byl i kvalifikační závod na Mistrovství světa na Havaji, na kterém se, i jak on sám říká, díky bohu nekvalifikoval. Jaroslav je za tuto cennou zkušenost velmi vděčný, protože si uvědomil, že tři dokončené dlouhé triatlony nejsou všechno, a tak se začal více zajímat o to, jak se stravovat během závodu a vše okolo, co nedělal dřív. Byli to nové informace, nová chuť a Jaroslav Hýzl se jí řádně chytil. Téhož roku dostal ocenění Fair-play od Českého olympijského výboru. Bylo to za pomoc během povodní v roce 1997 a pro Jaroslava bylo obrovským překvapením, když vůbec dostal pozvánku na tak významnou událost a do dnes je to pro něj velmi dojemná vzpomínka, když mu Emil Zátopek předal tak významné ocenění.

Velmi úspěšný rok pro Jaroslava Hýzla, a nejen kvůli výsledkům, byl určitě ten, kdy se s reprezentací zúčastnil v roce 1999 v holandském Almere Mistrovství Evropy v dlouhém triatlonu. I když se mu nevedlo, tak jak si představoval, kvůli defektu, který se mu dlouho nedařilo spravit, přesto se mu podařilo ztrátu dohnat a bylo z toho 3. místo pro český dlouhý triatlon v kategorii družstev ještě s jeho dalšími dvěma kamarády. „Vyhlašování byl zážitek, na který se nedá zapomenout, protože když jsem viděl, jak u nejvyšších příček je i česká vlajka, byl jsem dojatý. Navíc jsem se ještě kvalifikoval na mistrovství světa na Havaj v německém Rothu.“, říká Jaroslav.

„Šestá účast na Mistrovství světa v roce 2017 v Ironmanu (3,8km plavání, 180km kolo, 42,2km běh) na Havaji byla známkou, že něco umím.“ tvrdí o sobě Jaroslav Hýzl. Tato účast ale měla velké očekávání a Jaroslav se snažil, aby přinesla to, co předešlá mistrovství ne, ale nestalo se tak a havajští “bohové“ asi pomáhali jinde, jak o tomto závodě mluví Jaroslav Hýzl. Prozradil také, že se tam plánuje vrátit, a to v roce 2019.

-2019 9. místo Světová univerziáda

Věra Kopřivová pochází z Troubek nad Bečvou, začala plavat ve čtvrté třídě na Základní škole Velká Dlážka. Od malička ji bavilo plavání, a tak ji ani nevadilo každodenní dojíždění do Přerova na bazén. Už jako malá sklízela velké množství úspěchu, proto po základní škole nastoupila na plavecké gymnázium v Ostravě. Během studia čtvrtého ročníku přemýšlela, co bude dále studovat a po kvalifikaci na Mistrovství Evropy se rozhodla pro studium ve Spojených státech. Ještě před odjezdem stihla Mistrovství České republiky, kde vybojovala dvě třetí místa na 100 a 200 metrů znak.

V roce 2016 se Věře Kopřivové podařilo vybojovat úžasné 5. místo v disciplíně 200m znak s časem 1:55:02 na závodě Big Ten Conference Championships. Za velmi krátkých 9 dní měla další závody, konkrétně Eastern College Athletic Conference Championships, na kterých vydobyla neuvěřitelné 3. místo v disciplíně 100m znak s časem 55:08 a ve finále podala nepřekonatelný výkon na trati 200m znak s časem 1:55:96. Jelikož Věře nikdo nestačil, bylo z toho 1. místo. V tomtéž roce, kdy studovala druhý ročník, se stala nejlepší sportovkyní ročníku na své univerzitě Rutgers.

V roce 2017 Věru trápilo zranění, ale i tak se kvalifikovala na nejprestižnější závod ve Spojených státech Big Ten Conference Championships. Vybojovala zde mezi velmi silnou konkurencí 5. místo v disciplíně 200m znak s časem 1:53:94.

V roce 2018 se Věře dařilo, a tak na závodech Eastern College Athletic Conference Championships prodala vše, co mohla, a zajela famózní výsledky. Na trati 100m znak zaplavala svůj osobní rekord, a ještě k tomu to bylo 1. místo s časem 53:65 a na 200m znak se ji taktéž podařilo zajet osobní rekord, vybojovala z toho 1. místo s neuvěřitelným časem 1:54:88. Nakonec tentýž rok se ji ještě podařilo vylepšit svůj osobní rekord na trati 200m znák s časem 1:52:42, čímž posunula i rekord na Rutgers University.

V roce 2019 ve své výkonosti rostla rapidním tempem a na nejdůležitějších závodech Spojených států, kde závodil i slavný Michael Phelps, uplavala na trati 100m znak 3. místo s osobním rekordním časem 51:83 a totéž se jí podařilo na dvojnásobné trati 200m znak, kde se umístila na 3. místě s časem 1:52:60.